LEVNÁ STAVBA SVÉPOMOCÍ

Blog o stavbě levného zděného domu svépomocí

RSS

RSS

Kalendář

Statistika

Inzerce

Financování

       O vánočních svátcích jsem obdržela další pozdrav od mých kámošů z ČMSS. Jednalo se o „Opětovné upozornění na doložení účelových dokladů“. V první řadě tomuto dopisu žádný jiný nepředcházel, takže nechápu z jakého důvodu byla použita tato formulace. V tomto duchu byla sestylizována i moje odpověď. To, že tyto doklady byly předány zástupkyni ČMSS elektronicky na e-mailovou adresu již 9.9.2010 ani nebudu komentovat.

     Aby toho nebylo málo, tak v lednu jsem obdržela vyúčtování. Z listin, kterým normální člověk aby porozuměl, musí do nich vejrat alespoň  hodiny a ještě má v hlavě totální maglajz. Ve výsledku Míra vyluštil, že ačkoli my mají být účtovány úroky ve výši 3920, 40 Kč a to v bezhotovostním styku, zaokrouhluje tuto částku ČMSS na celá čísla a to ještě směrem nahoru. Myslím, že nejsme jediný postižený zákazník, takže tímto má tato zlodějská instituce zajištěn celkem slušný měsíční příjem.

     Takže momentálně se chystám napsat další dopis :-(

Posledni komentare
07.06.2016 22:14:33: мента vyděsit snadno 8-) sms pujcka online prostějov
Posledni komentare
24.04.2015 11:12:28: technik tak ten mi zařízl meziúvěr s tím že nemovitost nemá takovou hodnotu a přitom cena nemovitost...
Chtě nechtě, zase už jsme u toho šíleného papírování. Jelikož potřebujeme další penízky na stavbu, začala jsem se zaobírat plněním podmínek k doúvěrování stanovených ČMSS ve smlouvě. Jedno osobní setkání, jeden telefonát a 2 maily s paní inženýrkou a už zase začínám vidět rudě...
Posledni komentare
22.09.2016 13:53:08: PS: Ono je dost dobře možný, že jim to vůbec nepřišlo. Ty jsi fakt inteligent, člověče! smiley...
22.09.2016 13:51:54: Kterej debil se snaží poslat v mailu obří bit-mapový obrázky? Neznáš JPEG, vole?! smiley${1}

V pondělí se mi na účtu konečně objevily peníze od ČMSS. Ovšem částka byla ponížena o 5,5 tisíce Kč za uzavření smlouvy. Další. Už jich mám za poslední rok asi 4 a už ani nevím, kterou jsem platila a kterou ne a která platí a která ne. Jejich neprůhledné praktiky a neustálé strhávání peněz za každou smlouvu už mě přestávají bavit. Jsou to podvodníci, lháři a zloději. A i přes nový antidiskriminační zákon svobodná 28- letá ženská nemá šanci dostat včas úvěr za důstojných podmínek. To jsem zvědavá, jak to bude dále pokračovat. V úterý jsem totiž do Prahy poslala další 3stránkový dopis.

Posledni komentare
24.04.2015 10:59:24: S těmi poplatky máte naprostou pravdu
Včera jsem obdržela dopis od ČMSS. Byla to smlouva. Ihned jsem volala paní inženýrce a domluvili jsme si schůzku. Najednou to šlo až překvapivě rychle. Ovšem....

Jak pokračuje jednání s ČMSS...

Posledni komentare
24.04.2015 10:50:44: tak to jsem si početla mám dost podobnou zkušenost s liškou a kdo si to zkusí na vlastní kůži musí v...
     Jak již bylo řečeno ČMSS nám dává požadavky k vyřízení úvěru na etapy. Zatím jako poslední si vzpomněli, že potřebují odhad ceny nemovitosti. Nemůžou si totiž z původního odhadu, který byl na celý pozemek, vypočítat poměrnou částku dle výměry stávající parcely. Je to zase o tom přihrávání kšeftů, jelikož maj své smluvní odhadce (což mě štve, páč známý by nám to udělal skoro zadarmo).
     Jedno jméno ze seznamu jsme dopředu vyloučili na základě osobní zkušenosti táty. Prý byl dosti nepříjemný. Tak jsme si neomylně vybrali dalšího borce. Na ochotu a rychlost zpracování si stěžovat nemůžeme, ale výsledné konstatování, že cena domu po dokončení vč. pozemku bude 2 100 000,- je výsměch. Hodnotu pozemku (zdůrazňuji zasíťovaného) stanovil na 350,- Kč/m2. Pán se asi zbláznil. V každé obci v okolí se cena bez zasíťování pohybuje kolem 500,- Kč za metr, ve městě min. 900,-. Celková hodnota naší parcely byla stanovena na 400 000,-. No a jednoduchými kupeckými počty na dům o užitné ploše kolem 170 m2 zbývá 1 700 000,-. Chápu, že záleží na vybavení, ale to on sám přeci dopředu nemůže vědět, co si tam všechno navymýšlíme. Když to srovnám s odpovídajícím typovým projektem např. od firmy G-servis, dostáváme se na částku kolem 3,1 mil. Kč. To, že má nějaká firma levnější práci a nižší rozpočet nebo tím, že si stavbu budeme realizovat sami, ještě nemůže říct, že její cena bude nižší, než je běžné. Nebo jak jako k tomu jako dospěl? Za 1,7 mil. Kč nekoupíte pomalu ani slušnej starej barák, natož novostavbu, proboha! Doporučila bych ČMSS zhodnotit její smluvní partnery.
    Vzhledem k tomu, že prodej domu neplánujeme, tak to nebudu řešit. Pro naše účely to stačí, jelikož ČMSS doporučil finance uvolnit. Uvidíme, u jakého dalšího článku se naše žádost zastaví.

     Od půli března mám u ČMSS předjednaný úvěr. Obdržela jsem „noty“, ve kterých je napsáno, co vše je potřeba doložit, aby mohli být peníze uvolněny.
Byly to následující dokumenty:
- výpis a snímek z KN
- potvrzení o výši příjmu za poslední rok
- kopie posledních dvou výplatních pásek
- kopie smluv na dodávku stavebních prací
- kopie potvrzené projektové dokumentace
- kopie stavebního povolení s vyznačením nabytí právní moci
A tady začali první obstrukce.
     Míra přišel s tím, že kolegyně v práci chce stavební povolení od SÚ s nabytím právní moci. Já mu na to říkám, že my stavební povolení nemáme, ale pouze souhlas s provedením ohlášené stavby (jelikož na naší stavbu stavební povolení potřeba není). Tuto informaci podal ČMSS, která trvala na nabytí právní moci i u souhlasu. Tak jsem čekala 15 pracovní dní (a to nám do toho vlezl ještě 1 svátek), abych ve středu 29.4. zašla na úřad, kde mi úřednice oznámila, že u souhlasu se žádné nabytí právní moci nevyznačuje. Důvod? V souhlasu nejsou vedeni žádní účastníci, kteří by se mohli proti souhlasu odvolat, souhlas neobsahuje ani poučení o odvolacích lhůtách a protože se nejedná o „rozhodnutí“ (stavební povolení), ale pouze „souhlas“, nechápe, co si na nás ČMSS vymejšlí. A tak jsem odešla s nepořízenou s tím, že pokud by měli problém maj´ jí zavolat a ona jim to vysvětlí. Takže jsem absolvovala úplně zbytečnou cestu do Teplic a vyřízení úvěru se tímto protáhlo o 3 týdny. To jsem chtěla čerpat 1. května. Neznalost stavebního zákona zástupců ČMSS mně opravdu zaráží. Na to, že lidem půjčují na bydlení, o tom vědí velký kulový. To se s tím setkali poprvé nebo co? Chytrý jak liška? No možná ano, ale v tom případě si vybrali špatného maskota...
     No a dnes volal Míra, že naší žádost o úvěr konečně dostal do rukou odhadce ČMSS, který má posoudit, zda má stavební pozemek dostatečnou hodnotu pro zajištění úvěru. A zase další problémy. Pozemek byl vyčleněn z původní parcely, na kterou si rodiče braly úvěr. Při jeho vyřizování upozornili ČMSS, že k rozdělení pozemku určitě dojde, ať s tím počítají a jestli je v tom nějaký problém. Obchodní zástupce se dušoval, že žádný problém není, jen když budeme úvěr chtít také od ČMSS. Jenže je tady ještě další záležitost. Stavební úřad nerespektoval štěrkovou cestu (která je v katastru vedena jako ostatní komunikace! a zajišťuje obslužnost pozemku rodičů) jako plnohodnotnou silnici a tak se muselo na našem pozemku zřídit věcné břemeno pro sítě a příjezd k pozemku rodičů (jelikož náš pozemek sousedí se silnicí asfaltovou!) Protože je to takhle pitomě složité, odhadce ČMSS pravděpodobně propadl panice, že šijeme nějakou boudu a nyní chce doložit dobrozdání starostky, že se počítá s vybudováním asfaltové komunikace i u pozemku rodičů (projekt je již zpracován vč. osvětlení). Chtěj totiž mít jistotu, že časem bude možné věcné břemeno na přístup zrušit. Dále ještě musíme doložit kopie úvěrových smluv rodičů a pak snad budou spokojení a pošlou prachy.
     A co z toho vyplývá? Nenechte se obalamutit klamavou reklamou v médiích o snadném a rychlém vyřízení úvěru téměř na počkání a skoro na občanku.


Posledni komentare
07.06.2016 20:52:40: ne tím, che :-| pujcka bez poplatku 1koruny
     Včera odpoledne jsme měli sezení s obchodní zástupkyní ČMSS, která je shodou okolností Mírovou spolupracovnicí, takže se nám snažila vyjít maximálně vstříc a sjednat s námi co nejvýhodnější smlouvu. Jelikož tomu moc nerozumím, nebudu se hlouběji pouštět do nějakého vysvětlování; zkrátka nakonec jsme se dohodli na té variantě, že v první fázi vypovíme stávající smlouvu a já získám své naspořené peníze na účet. K těmto penězům nebudu muset dokládat žádné faktury, takže je víceméně můžeme utratit za cokoli. Poté bude uzavřena nová smlouva na 500 tisíc bez zajištění. Peníze budou využity na hrubou stavbu. Ve fázi výstavby, kdy dosáhneme výšky obvodového zdiva 1 m, se nechá objekt zaměřit a zanést do katastru jako rozestavěná stavba. Na základě toho se mnou ČMSS uzavře další smlouvu na dočerpání zbývajících peněz, tj. 600 tisíc. Celkem si tedy od ČMSS „půjčíme“ 1 100 000,-. S mými naspořenými financemi budeme mít k dispozici 1,2 mil. Kč na to, abychom stavbu úspěšně dovedli ke kolaudaci. Naše představa je taková, že za tyto peníze budeme mít kompletně hotové přízemí domu, zateplení domu i střechy. Ve 2. fázi pak dokončíme 1. np. Kalkulaci na podkroví uvedu záhy. Úroková sazba bude po celou dobu splácení, resp. spoření 4,8 %. Na účet bude každý rok přiznána státní podpora, jelikož se nejedná o hypotéku nýbrž o spoření. Prvních 10 let budeme měsíčně ukládat na účet 8 286,80 Kč. Od roku 2018 pak 6 390,- Kč. Poslední splátka 1.9.2028 bude činit 2 727,40 Kč. Snad je to alespoň trošku srozumitelné. Jednotlivé kroky budu popisovat jmenovitě tak, jak budou následovat.

Výstavbu našeho nového domova bychom rádi realizovali přes Áji stavební spoření, která již 10 let spoří drobný peníz u Českomoravské stavební spořitelny. Část nákladů by byla po dokončení hrazena z prodeje stávající nemovitosti.
Mírovi končí stavební spoření za 5,5 roku, takže to bude další injekce.

Náklady a způsob financování bude upřesňován průběžně podle aktuální situace a vývoje.

 
___________________ blog o stavbě domu pro vaši inspiraci ___________________