LEVNÁ STAVBA SVÉPOMOCÍ

Blog o stavbě levného zděného domu svépomocí

RSS

RSS

Kalendář

Statistika

Inzerce

Hrubá stavba

Laťování - diskuze

Přihlásit se: email   heslo
Registrace | odeslat anonymně - jméno:
Váš email:

:-):-D:-D:-P:-O:-(:-B:-/:-o;-)B-):-X>-)]-|[-][-]love

Opište prosím kontrolní kód "3151":
stavbyvedoucí
ježiš to jsou dementi smileysmiley
realter
Jencek
Super stránky, díky za ně! My máme zatím jen projekt(www.prozi.cz) a stavět plánujeme svépomoci. Tady najdeme mnoho cenných rad. Díky!
delam strechy 17 let a po 2 vzivote vidim to hrozny napojeni lati smiley
Libor
Musím přiznat,že mě taky dost překvapil způsob laťování. Ty styky střešních latí jste řešili přes jaké spojky? Ocelové příložky a prošroubováním?Nebo jste je neřešili? Z fotek to není patrné. Na mě je to dost složité řešení. Stačilo si přece rozměřit podle délky latí,na kterou krokev mi vyjde spoj, a dát na ni 2 kontralatě vedle sebe nebo řezat latě na spoji pod úhlem 45°.Tak by bylo možné obě latě do kontralatě přibít. Pokud střešní lať není na krokvích přibita na obou stranách, je namáhána na ohyb a volný konec se musí dle mého názoru zákonitě prohnout. Při síle 30 kg působící na volný konec latě 30x50 mi vychází průhyb 2,5 mm. To není moc,ale dřevo je materiál, který se velmi rád dotvarová. Vlivem stálého zatížení se průhyb časem zvětší a celá krytina zvlní. Ještě dodám, že 12800 MPa je modul pružnosti v ohybu ne pevnost v tahu za ohybu, která je při 30% vlhkosti smrku pouze cca 60 MPa.
Ústavní 91

181 02 Praha 8
Míra
Pokud má někdo čas a zájem může provást cvičně výpočet. Spojovaní na krokvých je sychrovka. Jenže kdo se bojí sere v síni. smiley Na spoji je namahani latě na ohyb a to jen v případe, že ta spojka praskne popř. se vytrhnou šrouby. Namáhaná část je dlouha max 50cm a je zatižena dvěma tažkami o hmotnosti 4,7 kg. Při ploše tašky 0,13 m2 je zatěžovaná ploha 0,26 m2. Hmotnost sněhu starý ulehlý cca 300kg/m3 Při letošní zímě na střeše max 30cm. Modul ohybu smrk 12800 MPa. Tak počítejte šup.
David
Dobrý den Ájo, občas Vás čtu a jsem velice rád za zveřejňování nových příspěvků. Sám jsem laik a též si se ženou stavíme svépomocí sami. Ale musím se zastat Tomáše, že latě se opravdu napojují na krokvích. Takto bych se bál vlivu váhy střešního pláště a postupného sesedání. Nicméně držím palce, aby to fungovalo a fandím do dalšího postupu.
slamova.alena
Já už takových, který byli na dosti střechách (a stavbách všeobecně) taky pár zažila a vždycky udělali nějakou botu. Pokud jste se k tomu ještě nedočetl, opravdu jsme alergičtí na přechytralé řemeslníky. Omlouvám se, ale momentálně nemám čas odpovídat na stupidity...
tomáš
zdravim,čtu tu u vás,jak vše děláte dle správných postupů,ale dost mě zaráží váš postup při laťování střechy.latě mají být napojovány na krokvích a zde je z fotek patrný,že je napojujete i mezi krovama.tak to jsem ještě teda nide neviděl a to jsem byl na dosti střechách.

 
___________________ blog o stavbě domu pro vaši inspiraci ___________________