LEVNÁ STAVBA SVÉPOMOCÍ

Blog o stavbě levného zděného domu svépomocí

RSS

RSS

Kalendář

Statistika

Inzerce

Pozemek

Výběr a koupě pozemku, lokalita

Parcela, na které se chystáme stavět je díl pozemku, který koupili v lednu 2008 rodiče a na jejíž části již sami nyní budují své nové skromné hnízdečko.
     Výběr a koupě pozemku nebyla vůbec lehká záležitost. Celkem to trvalo 3 roky, než se našla vyhovující lokalita za rozumný peníz a bez právních vad a překážek. Původně se hledal pozemek pro výstavbu jednoho RD rodičů, kteří by se na stará kolena rádi přesunuli z bytu ve 4. patře panelového domu bez výtahu do nějaké přístupné vesničky. Od počátku bylo jasné, že cílem transferu bude oblast Českého středohoří.
     Po cca 5-ti marných pokusech o zakoupení nemovitosti se na konec zadařilo a vytipovaná parcela v jedné obci na Teplicku jim nyní říká pane.
     Celková výměra pozemku je nějakých 2 000 m2 a je tedy dost velký na stavbu 2 rodinných domů. Parcela je slunná - jedinou vadou jsou el. dráty, které nad pozemkem vedou, nicméně i při dodržení ochranných pásem je zde prostoru dost a dost. Teplice jsou v dosahu 9 km. Tato obec není žádný zapadákov, má slušné občanské vybavení, jak by řekl Švejk: „Škola a dráha v místě“.
     Ovšem ani koupě tohoto pozemku se neobešla bez obtíží o čemž svědčí následující povídka…


Úřední šiml, aneb z deníku stavebníka
Tato povídka je určena všem, kteří se chystají kupovat pozemek a stavět rodinný dům.
 
Po letech dřiny a odříkání se moji rodiče rozhodli koupit pozemek a postavit si vlastní rodinný domek. Rádi by se tak na stará kolena přestěhovali z panelákového bytu ve velkoměstě do malého domku na vesnici. Nepředpokládali jsme, že vše půjde nějak hladce, ale to co se z toho nakonec vyklubalo, jsme opravdu nečekali.
     Po 3 letech vybírání pozemku vhodného ke stavbě a s dobrou přístupností se nakonec podařilo získat cca 2 000 m2 velkou parcelu. Ovšem ani to se neobešlo bez komplikací. Po vytipování pozemku se otec snažil svou snahu o postavení domku pojistit a obešel veškeré možné instituce, zda se náhodou nevyskytují nějaké skutečnosti, které by mohly výstavbě bránit. Vyžádal si stanovisko starostky příslušné obce, dále zašel na soud, zda na pozemku nespočívá nějaké věcné břemeno či zástavní právo (tam ho slušně řečeno poslali někam, že tyto informace nesdělují, takže se slovy: „To se pak nedivím, že jsou naše soudy tak zavaleni prací, když místo prevence řešíte až následky“, odešel), na katastru nemovitostí si ověřil hranice pozemku i jeho výměru – vše souhlasilo, vodovody a kanalizace s výstavbou rovněž problém neměli a rozvodným závodům stačilo složit 16 táců, aby získaly 10-ti měsíční lhůtu na vybudování elektrické přípojky.
     Když se zdálo být vše v pořádku, podepsala se kupní smlouva a složila finanční částka na účet prodávajícího. Na základě smlouvy došlo k žádosti o zápis do katastru nemovitostí. Ovšem asi po 3 dnech od podání žádosti volal pán z katastru, že přepis nelze uskutečnit, protože výměra parcely uvedená v kupní smlouvě (na základě výpisu z katastru) se neshoduje se skutečností, což bylo způsobeno tím, že asi týden před podpisem smlouvy došlo k novému zaměřování pozemků a data se aktualizovala. Najednou chybělo 300 m2. Takže tatík mohl jenom doufat, že se mu alespoň podaří vyzískat určitou část peněz za „chybějící“ pozemek zpět. Prodávající byli naštěstí svolní, takže smlouva se opravila a část peněz vrátila.
     Nyní se mohli zahájit prvotní přípravy na realizaci stavby. Protože jsou přes pozemek vedeny dráty vysokého napětí, začali jsme na základě vyjádření rozvodných závodů s vyměřováním ochranných pásem. Poté následovalo orientační umístění stavby a zákres do výkresu, který měl sloužit jako podklad pro územní souhlas. S těmito podklady se otec vydal na stavební úřad, odbor územního plánování a žádal o vydání územního souhlasu. Za 2 dny opět telefonát s tím, že stavbu mu nepovolí, protože celý pozemek se nachází v ochranném pásmu vedení elektrického napětí a ať se dostaví na úřad. Po probdělé noci a s bujícím žaludečním vředem se tedy odebral na úřad, aby mu zde ukázali mapu územního plánu obce, která se v žádném, ale v žádném případě neshodovala se skutečností a ani s vytvořeným situačním nákresem, což pravděpodobně paní na úřadě vůbec nepřišlo divné a hned se jala vydávat zamítavé stanovisko. Žádné místní šetření, žádné pátrání po tom jak je možné, že ten chlap mi dal úplně jiný nákres, než mám já tady apod. Tyto záležitosti se u nás rozhodují zkrátka od stolu a pokud něco nesouhlasí, více se po tom nepátrá, ale rovnou se to z toho stolu shodí. Otec jim tedy ukázal aktuální mapu územního plánu obce, kterou tenkrát vyzískal od starostky a souhlas rozvodných závodů a požádal je, aby si jako územní odbor svou mapu laskavě aktualizovali a vydali mu souhlasné stanovisko na základě jím donesené platné mapy.
     Perličkou na závěr je konstatování v územním souhlasu, že stavba (mimochodem přízemní bungalov) naruší ráz obce (a to i přesto, že se nachází uprostřed okolní zástavby) a je tedy nutné stanoviska obce k její výstavbě.

duben 2008 


Poslední komentáře
07.06.2016 22:50:49: Podle mého názoru je téma velmi zajímavé. Doporučuji to probrat tady nebo v PM. :-! půjčky chat...
16.06.2015 22:32:25: U mě podobná situace. Je připraven pomoci. :-? rychla pujcka do vanoc
25.01.2011 17:12:29: To by měl upravovat vodní zákon. Nejlepší je, zajít se zeptat na konkrétní úřad.
23.01.2011 14:07:38: Ahoj, dobrý clanok, chcel by som sa spytat vsak ako je to so stvabou domu pri potoku, ano alebo ni ?...
 
___________________ blog o stavbě domu pro vaši inspiraci ___________________