LEVNÁ STAVBA SVÉPOMOCÍ

Blog o stavbě levného zděného domu svépomocí

RSS

RSS

Kalendář

Statistika

Inzerce

Proč, z čeho a co

Stavební systém

Při výběru zdicího systému u nás rozhodovali zejména následující ukazatele:

• pořizovací náklady na dům
• užitné vlastnosti systému
• pracnost výstavby daného systému
• nabízené typové projekty výrobců zdících systémů či projekčních firem

Celý příspěvek zobrazíte kliknutím na "zobrazit celé" viz níže.

     Z důvodu našich nižších finančních možností jsme již v počátku upustili od zdění pomocí cihel (výrobci Heluz, Wienerberger - Porotherm) a to i přes jeho výborné užitné vlastnosti. Nabízené typové projekty stavěné z tohoto systému (např. od firmy G-servis) nám absolutně nevyhovovaly. Poměr velikost domu k ceně se nám od počátku zdál neúměrný, místnosti jsou malé a pokud byste chtěli docílit větší užitné plochy domu, musíte disponovat částkou přes 3 milióny korun a naše představa o ceně byla úplně jiná.
    Pórobetonové zdicí materiály (Ytong, Qpor) ve mně odnepaměti vzbuzují nedůvěru a i od známých, kteří se ve stavebnictví pohybují, jsem žádná doporučení neobdržela. Hrubá stavba se prý před dalším pokračováním prací musí nechat přes zimu tzv. „vymrznout“, po zateplení prý často dochází k hromadění vlhkosti a rozvoji plísní. Toť názory odborníků. Mně jako laika již od počátku odrazuje jejich křehkost, kterou mohu pozorovat při našich pravidelných nákupech ve stavebninách (hromada rozlámaných nebo uštípaných tvárnic na paletě s příčkovkami). Tento systém jsme využili při rekonstrukci našeho starého domu na příčky, kde byl zcela dostačující. Celý dům bych však z tohoto systému zkrátka nechtěla. Mimochodem u firmy Xella jsem si objednala instruktážní DVD „Neuvěřitelný příběh mého domu“, které mi doposud nebylo doručeno.
    Při hledání nejlevnějšího řešení jsem se dostala až k stavebnicovému systému ztraceného bednění ze štěpkocementových desek, které se kladou na sebe a po dokončení stěn se tyto vylijí betonem (např. firma Velox nebo Durisol). Štěpkocementové desky stavbě rovnou zajišťují termoizolaci. Cena stavebnice se ovšem pohybuje kolem 500 tisíc a když k tomu připočtete další náklady, žádné velké úspory pro vás tento systém nepředstavuje.
    Termoizolační zdicí systém Bet-Ex je pro mě úplnou novinkou. Tvárnice tvoří tvarované jádro s polystyrenu potaženým skořepinou z vysocepevnostního modifikovaného betonu. Asi by bylo potřeba nechat si zpracovat svůj vlastní projekt, protože typové projekty z tohoto systému nejsou rozšířené.
    Známou vylučovací metodou jsem se dostala až ke stavebním materiálům z tzv. lehkého keramického betonu, Liaporbetonu výrobce Lias Vintířov. Výstavbu je možné provádět ze zdicích tvárnic (cihel), což je ovšem stejně pracné jako u předchozích technologií. Firma Lias Vintířov ale přišla ze systémem montovaných staveb z prefabrikátových dílců z lehčeného keramického betonu, který nabízí pod značkou Dům jedním tahem. Tímto systémem jsem byla naprosto nadšená a ještě donedávna jsem nechtěla nic jiného. I nyní musím přiznat, že kdybych neobjevila levnější možnost výstavby, určitě bych neváhala a rozhodla se pro tuto variantu.
Systém má mimo jiné tyto výhody:
• rychlost výstavby (dílce se připraví v továrně, dovezou na staveniště a zde se pouze smontují)
• drážky pro rozvody vody a elektriky jsou předpřipraveny již během výroby (pomocí tzv. husích krků apod.) odpadá tedy nutnost řezání drážek
• na stavbě se vyhnete veškerý „špinavým provozům“, které bývají spojeny se zděním (malta, písek, cement, vápno, voda, lepidla, multibat apod.)
• stěny není třeba omítat, postačí pouze štuk
• tloušťka stěn je nižší a to i při zachování výborných izolačních vlastností, čímž se vám zvýší vnitřní užitný prostor při zachování stejného půdorysu domu
• lehký keramický beton výborně odvádí vlhkost atd.
Z výše uvedených důvodů je pro mě tento systém absolutní jedničkou (kdo si neprošel házením 7-mi cm omítek, tak jako mi, to možná tak nedocení). Zvažovali jsme výstavbu typového RD Apollon, jehož cena hrubé stavby (bez základové desky a krovu) je nějakých 620 tisíc a uzavřené hrubé stavby od 1 300 000 Kč. Vzhledem k úspoře času se mi tento způsob jeví jako jeden z nejlevnějších, protože čas jsou peníze, jak se říká.
    A nyní abychom se dobrali k nějakému závěru. Ještě sice nejsme úplně definitivně rozhodnuti, ale jako nejlevnější varianta se nám zatím jeví stavební systém tzv. technologie suchého zdění (vyrábí např. Tesuz). Jedná se o tvárnice, které připomínají dětskou stavebnici Lego. Tvárnice jsou opatřeny zámky, které zapadají do sebe a zaručují přesnost zdění. Při výstavbě není potřeba malty. Další výhody a technické parametry jsou k přečtení na internetu např. ZDE. O konkrétní zkušenosti s tímto zdicím systémem se můžete dočíst v internetové reality show serveru Dům a byt nebo přímo na internetových stránkách výrobce v rubrice reference. Protože bychom rádi stavbu realizovali svépomocí, upřednostníme pravděpodobně tento stavební systém, protože není třeba kvalifikovaných zednických znalostí.
Poslední komentáře
07.06.2016 20:53:56: hm..otupělost nějaký O_O online pujcky bez registru raspenava
16.06.2015 13:49:19: Umístěte ještě něco che 8-O rychle hotovostni pujcky bez poplatku
11.05.2013 22:22:36: Po přečtení Vašeho úvodu o výběru zdícího materiálu jsem musel přestat číst. Snad jen toto: nejdřív ...
07.04.2012 01:09:25: Omlouvám se a beru částečně zpět, většinou máte hezky i rozepsány m2 a ks. Jen zrovna ne u těch tvár...
 
___________________ blog o stavbě domu pro vaši inspiraci ___________________